Francja: atrakcyjne ceny nieruchomości i wzrost liczby transakcji

Najnowsze informacje o francuskim rynku nieruchomości są bardzo interesujące: większa liczba transakcji oraz spowolnienie obniżki cen i stawek hipotecznych na minimum. Wszystko to tworzy bardzo atrakcyjne warunki dla inwestorów zagranicznych.

Przewidywany roczny spadek cen nieruchomości aż o 1,7 %

Z informacji Notaires de France wypływa, że ceny nieruchomość mieszkalnych w porównaniu z zeszłym rokiem spadły o 1,7 %. Spadek cen domów był wyraźniejszy -
2 %, a mieszkań i apartamentów najmniejszy - jedynie 1,2 %.

Najmniejszy spadek i drobne wahania w zmianach cen nieruchomości odnotowano w rejonach popularnych wśród zagranicznych inwestorów. Najlepsza sytuacja miała miejsce w Bordeaux, gdzie ceny apartamentów wzrosły aż o 12,2 %, co spowodowało roczny wzrost w całym sektorze aż o 1,9 %. Odwrotna sytuacja ma miejsce w rejonach miejskich i małych miasteczkach, gdzie ceny są dalej niskie i tym samym atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.

Wyraźny wzrost cen odnotowano w Rouen, Nantes, Bethune, Lille lub w Nowym Orleanie.

Dochody w sektorze nieruchomości w ciągu roku wzrosły o 12 %

Ze względu na korzystne ceny obiektów mieszkalnych, w ciągu roku na rynku nieruchomości zarejestrowano większą liczbę transakcji. W sumie w okresie od marca 2013 do marca 2014 przeprowadzono 740 000 transakcji, czyli 12 % wzrost – podaje agencja Notaires de France.

W porównaniu z rokiem wcześniejszym, w 2013 roku liczba transakcji spadła o 13 %. Spadek cen był spowodowany objęciem prezydentury we Francji przez Francoise Hollanda oraz wprowadzonych przez niego reform w budownictwie i na rynku nieruchomości. Zmiany ceny nieruchomości w Francji w połączeniu z korzystniejszym i łatwiejszym uzyskaniem kredytu hipotecznego stwarzają interesujące możliwości inwestycyjne.

Bardzo dobrze się wiodło w Alpach Francuskich, w których w tym roku panowały doskonałe warunki klimatyczne przyciągające turystów z wielu zakątków świata. Rekordowe zainteresowanie odbiło się nie tylko w liczbie wynajmowanych nieruchomości mieszkalnych, ale również wpłynęło na wzrost zainteresowania obiektami na sprzedaż. W ostatnim okresie (od grudnia 3013 roku do maja 2014 roku) w niektórych regionach wzrosło zainteresowanie nieruchomościami aż o 85 %. Dane dotyczą głównie atrakcyjnych obiektów położonych w Alpach Sabaudzkich.

Stopy procentowe pozostaną na historycznie niskim poziomie

Stopy procentowe we Francji nie były tak niskie od lat 40. XX wieku.

Oprocentowanie stałe na okres dziesięciu lat wynosi około 2,6 5%, a oprocentowanie na dwadzieścia lat to około 3,25 %.

W chwili obecnej spłata pożyczki w wysokości 100 000 euro rozłożonej na okres 25 lat to około 500 euro miesięcznie, 600 euro spłaty w okresie 20 lat i 700 euro rozłożone na 15 lat. Jeszcze nigdy warunki na francuskim rynku nieruchomości nie były tak korzystne nawet dla bardzo wymagających klientów.

Dość długo trwało zanim zagraniczni inwestorzy uświadomili sobie korzystną sytuację na tamtejszym rynku kredytów hipotecznych. Atrakcyjnie niskie stopy procentowe oraz długoterminowe bezpieczeństwo kredytowe oznacza, że klienci zagraniczni zaczynają inwestować swoje pieniądze właśnie we Francji.

Niskie stopy procentowe zaczęły przyciągać także inwestorów z budżetem ponad
3 miliony euro, którzy są w stanie płacić gotówką, ale coraz częściej korzystają z atrakcyjnych ofert francuskich banków.

Popyt zagranicznych inwestorów na nowe budownictwo wpływa na wzmocnienie rynku nieruchomości

Celem rządu francuskiego jest budowa 500.000 nowych domów rocznie. Aktualne dane za okres od czerwca 2013 do maja 2014 pokazują, że Francja jest daleko od osiągnięcia tego celu. W zeszłym roku wybudowano we Francji jedynie 312 066 nowych obiektów mieszkalnych.

Mniejsza ilość nowo budowanych obiektów może doprowadzić do wzrostu czynszów. Z drugiej strony nie spada zainteresowanie nowym budownictwem. Cena nowych nieruchomości jest nadal atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów mogących dodatkowo bezproblemowo zajmować się sprawami administracyjnymi z zagranicy.

Przedłuża się okres użytkowania nieruchomości

We Francji rekordowo zwiększył się okres użytkowania nieruchomości na 10,5 roku w przypadku mieszkań i 12 lat w przypadku domów. Według Notaires de France, okres użytkowania nieruchomości przedłużył się o 2 lata, co jest najwyższą wartością od przeszło 10 lat.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: