W 2013 roku inwestycje w hiszpańskie nieruchomości wzrosły o 112 %

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez renomowany bank BNP Paribas, w zeszłym roku doszło do znacznego ożywienia na hiszpańskim rynku nieruchomości.

Łącznie inwestycje wyniosły 3,8 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż w 2012 roku. Napływ zagranicznych finansów pozwolił przekonać poziom osiągnięty w 2010 roku.

Na wzrost miały wpływ trzy faktory: zainteresowanie nieruchomościami przejętymi przez banki, wystawienie na sprzedaż obiektów wcześniej państwowych i należących do banków, a także przekonanie inwestorów o osiągnięciu przez nieruchomości minimalnego pułapu cenowego.

Wyniki badań wskazują również na fakt, że największy popyt na nieruchomości jest wśród inwestorów zagranicznych, a to przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Ameryki Północnej. Inwestorzy z Ameryki Łacińskiej najbardziej interesują się ekskluzywnymi nieruchomościami w Madrycie, Barcelonie i innych większych miastach. Duże zainteresowanie przejawiają także inwestorzy z Indii i Bliskiego Wschodu.

Znaczna część wzrostu związana była z pozytywnymi zmianami jakie odnotowano w segmencie sprzedaży detalicznej (głównie w centrach handlowych), które w 2013 roku stanowiły 43 % wszystkich inwestycji.

Kolejne 22 % tworzyły nieruchomości państwowe i wystawione na sprzedaż przez banki, a około 17 % wszystkich inwestycji zostało ulokowanych w centrach biznesowych dużych miast hiszpańskich.

Obecnie hiszpańska gospodarka przeżywa okres ożywienia szczególnie zauważalny w segmencie inwestycyjnym, zatrudnienia i spożywczo-handlowym. Badania BNP Paribas wskazują na proces konsolidacji lokalnego rynku nieruchomości, który będzie trwał przez cały 2014 r.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: