Podatki i opłaty – Niemcy

Nabywca płaci ustawowe podatki i opłaty lokalne. Jednorazowe koszty ponoszone przez kupującego, przy zakupie nieruchomości w Berlinie:

  • Podatek od przeniesienia nieruchomości: 6% z ceny zakupu nieruchomości.
  • Opłata za rejestrację własności i usługi notarialne: 1,5%.
  • Opłata za obsługę prawną: 1% (plus 19% VAT).
  • Prowizja agencji nieruchomości: 5% (plus 19% VAT) – płacona niemieckiemu przedstawicielowi sprzedawcy.
  • Rellox nie pobiera żadnej innej prowizji od kupującego nieruchomości.

Każdy, kto posiada nieruchomość w Niemczech, ale nie mieszka na stałe w tym kraju, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Opodatkowaniu podlega jedynie dochód uzyskany w Niemczech. Z podatków mogą być odpisane nieruchomości, płacone odsetki i koszty administracyjne. Ulgi podatkowe są co roku aktualizowane. Z zasady, mozna odpisać kwotę równą około dwa procent kosztów nieruchomości zajmowanych przez właściciela. Jednakże, mieszkając w Niemczech, należy złożyć zeznanie podatku dochodowego w niemieckich organach podatkowych. W zależności od wysokości dochodu podatek dochodowy będzie stanowić 25 do 42 procent dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, zamieszkując w Polsce, obowiązek opodatkowania wszystkich dochodów jest również w Polsce. Pozwala to uniknąć podwójnego opodatkowania między Polską a Republiką Federalną Niemiec.Traktat stanowi sposób na wyeliminowanie podwójnego opodatkowania.

Uwaga: Informacje podatkowe nie stanowią wiążącej oferty i mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Biorąc pod uwagę okoliczności poszczególnych przypadków mogą się różnić, wskazane jest skorzystać z usług doradcy podatkowego.

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: