Chcesz latem wyjechać za granicę? Kup tam nieruchomość

Posiadanie nieruchomości za granicą to już nie tylko spełnienie marzeń. Może także służyć jako bilet na beztroskie, nieograniczone wakacje. Rzeczywiście, niektóre kraje pozwalają właścicielom nieruchomości na wjazd do kraju łatwiej niż zwykłym turystom podczas pandemii.

Doświadczenie pokazuje, że jako jedni z pierwszych mogli przekraczać granice osoby lub firmy posiadające nieruchomości za granicą. Przykładem tego była w zeszłym roku Chorwacja, która przywilejowała przy przyjeździe właścicieli nieruchomości lub jachtów.

Praca z domu lub zdalne nauczanie mogą być przeprowadzane z dowolnego miejsca z dobrym połączeniem internetowym. A wielu Polaków wybiera przyjemniejsze rozwiązanie. Część dnia spędzają na obowiązkach, resztę czasu spędzają na słonecznej plaży lub na świeżym alpejskim powietrzu w górach.

„Z mężem jesteśmy właścicielami nieruchomości na Teneryfie od kilku lat, ale teraz, podczas pandemii, cieszymy się z niej znacznie bardziej niż wcześniej. Trzeba tylko trochę bardziej planować, bo nieoczekiwane powroty do Polski są w tej chwili nieco bardziej skomplikowane. Ale nadal warto. Stąd dzieci bez problemu ogarniają szkolę, a dzięki naszemu zawodowi możemy pracować zdalnie. Sytuacja tutaj jest dużo spokojniejsza niż w Polsce. Są otwarte sklepy i restauracje, chociaż najczęściej przebywamy na łonie natury czy na plaży ”- mówi D. K.

Posiadanie nieruchomości stanowi wyraźną zaletę w momencie zamykania obiektów noclegowych. Nic więc dziwnego, że w całej Europie nastąpił znaczny wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości za granicą. Według Spot Blue International Property, jednej z wiodących międzynarodowych agencji nieruchomości w Wielkiej Brytanii, liczba osób poszukujących nieruchomości w słonecznej Hiszpanii i Turcji w latach 2020 i 2021 podwoiła się w porównaniu z okresem przed koronawirusem w 2019 roku. Trend ten potwierdzają również dane firmy Rellox i nie umknął uwadze mediów.

Zmiana preferencji czyli jak covid wpłynął na zakup nieruchomości za granicą

W porównaniu do zeszłej wiosny, kiedy pandemia zaskoczyła wielu ludzi, izolujących się i czekających na dalszy rozwój, obecnie nastąpiła znacząca zmiana w zachowaniu. Ludzie nie czekają już z założonymi rękami i biorą życie w swoje ręce. Kupując nieruchomości za granicą, przygotowują swoje rodziny do przyjemniejszego życia na kolejne niejasne lata. Przeszkodą nie są obowiązkowe testy po przyjeździe, które stały się rutyną, ani ewentualna obowiązkowa kwarantanna, którą rodziny spędzają we własnym domu.

Jeśli chodzi o same nieruchomości, w ciągu całego roku widoczne jest bardziej znaczące przesunięcie na nieruchomości nadające się szczególnie na własny użytek. Podkreślany jest aspekt jak największej prywatności, dlatego bardziej poszukiwane są domy i apartamenty w mniejszych ośrodkach rodzinnych. Kupujący preferują miejsca na łonie natury, na obrzeżach miast czy w mniejszych kurortach, ale także jednocześnie w zasięgu wszelkich udogodnień niezbędnych przy dłuższym pobycie.

Zmienia się nie tylko zachowanie kupujących. Deweloperzy i agencje nieruchomości również reagują na zmiany wywołane pandemią i narzucone ograniczenia. Wielu z nich, zwłaszcza w Hiszpanii, zorganizowało wirtualne spacery po prawie wszystkich swoich nieruchomościach. „Wirtualne spacery nie są już tak marginalne jak wcześniej. Teraz służą jako prawdziwe narzędzie sprzedaży ”- dodaje David Katrenčík z firmy Rellox, która oferuje tego typu usługi swoim klientom.

Przykładowe ceny nieruchomości w Chorwacji i Hiszpanii nad morzem czy w górach w Austrii

Pandemia wpłynęła również na ceny nieruchomości, które wzrosły w większości krajów. Według Eurostatu indeks cen nieruchomości wzrósł rok do roku w Austrii, Hiszpanii i Chorwacji. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. W III kwartale 2020 r. indeks wzrósł w Austrii o 8,9%, w Hiszpanii o 1,8% oraz w Chorwacji o 6,9%. Zobacz nieruchomości, które możesz teraz kupić na chorwackim wybrzeżu, w Hiszpanii lub w austriackich Alpach.

Możliwości wjazdu do Chorwacji, Hiszpanii i Austrii

Wjeżdżając do Chorwacji potrzebny jest:

  • Negatywna RT - PCR test nie starszy niż 48 godzin lub szybki test antygenowy na SARS-CoV-2 nie starszy niż 48 godzin lub potwierdzenie szczepienia przeciwko chorobie Covid-19 dla osób 14 dni po szczepieniu drugą dawką lub po szczepieniu pierwszą dawkę, jeśli jest to szczepionka podawana w pojedynczej dawce.
  • Dzieci poniżej 7 roku życia podróżujące z rodzicami / opiekunami są zwolnione z obowiązku udokumentowania negatywnym wynikiem testu i samoizolacji, jeśli ich rodzice / opiekunowie spełniają jeden z powyższych warunków wjazdu do Chorwacji.

Zaleca się wypełnienie formularza przed wyjazdem, na podstawie którego otrzymacie wszelkie informacje niezbędne dla pobytu w Chorwacji.

Wjeżdżając do Hiszpanii potrzebny jest:

  • Negatywny test PCR od wszystkich osób powyżej 6 roku życia nie starszych niż 72 godziny (Oryginał w wersji drukowanej lub elektronicznej, przygotowany w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Jeśli jest w innym języku, musi być dołączone oficjalne tłumaczenie na hiszpański.)
  • Wypełniony elektroniczny formularz sanitarny.

Konieczne jest monitorowanie aktualnej sytuacji w poszczególnych regionach autonomicznych, które mogą podjąć szczególne środki epidemiologiczne. Niektóre regiony ograniczają przepływ osób do / z najbardziej dotkniętych miast lub obszarów miejskich, w tym na przykład do stolicy Madrytu.

Wjeżdżając do Austrii potrzebny jest:

  • Negatywny test antygenowy nie starszy niż 48 godzin lub negatywny test PCR nie starszy niż 72 godziny w języku angielskim lub niemieckim.
  • Elektroniczna rejestracja przed przyjazdem nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do kraju.
  • Obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna, którą można zakończyć nie wcześniej niż 5 dnia po wjeździe, przechodząc kolejny test antygenowy lub PCR z wynikiem ujemnym. Nie dotyczy to na przykład osób podróżujących do Austrii w celach służbowych lub w celu wypełnienia obowiązku sądowego lub urzędowego. Ti mogą skrócić okres kwarantanny w dowolnym momencie po przybyciu, przechodząc test PCR lub test antygenowy z wynikiem ujemnym.

Szczegółowe informacje na temat aktualnych warunków wjazdu do tych krajów można znaleźć na stronach internetowych Ambasady RP w Zagrzebiu, Ambasady RP w Wiedniu oraz Ambasady RP w Madrycie.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: