Austriacki rynek nieruchomości wciąż się rozrasta

I po dziewięciu latach utrzymującego się wzrostu, austriacki rynek nieruchomości odnotowuje wyraźne tendencje zwyżkowe. Z drugiej strony wzrost cen nieruchomości znacznie zwolniło tempo.

Według danych Narodowego Banku Austrii, w 2012 roku indeks cen nieruchomości w Wiedniu wzrósł o 13,09 % (10.02 % po odjęciu wpływu inflacji). Dopiero w ostatnim kwartale zeszłego roku odnotowano spadek w wysokości 0,65 %. W pozostałych częściach Austrii ubiegłoroczne ceny wzrosły średnio o 8,46 %.

Ceny nieruchomości w Wiedniu wahają się między 2500 a 3300 EUR za m2. Natomiast w najpopularniejszym tyrolskim ośrodku narciarskim Kitzbühel, najtańsze apartamenty sprzedają się za około 360 000 EUR, a luksusowe chaty górskie za kilka milionów euro.

Od trzeciego kwartału 2004 roku ceny nieruchomości w Wiedniu stabilnie wzrastały. Podczas boomu, który miał miejsce w latach 2003 – 2012, ceny wzrosły o całych 89,5 %. W pozostałych rejonach Austrii wzrost cen już nie był tak stabilny i osiągnął jedynie 31,8 %. Wpływa na to niewystarczająca ilość parceli budowlanych w stolicy oraz przewaga popytu nad podażą.

Według austriackiego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale 2012 roku zatwierdzono 9 689 nowych domów i lokali mieszkalnych, co w skali roku stanowi aż 9,4 % wzrost. Powierzchnia nowych domów przekroczyła 2.900.000 metrów kwadratowych. W porównaniu z okresem 1996 - 2000 jest to jeszcze stosunkowo niska wartość. Oczekuje się, że w 2013 roku rynek pozostanie silny, ale na pewno można oczekiwać niewielkich wahań. Eksperci twierdzą, że ze względu na utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na lokale mieszkalne, średnie ceny nieruchomości nadal będą wzrastać.

Dlaczego wiedeński rynek nieruchomości jest tak specyficzny?

Odmienna sytuacja w Wiedniu jest wynikiem innej struktury własności nieruchomości, która jest zasadniczo odmienna od pozostałych rejonów Austrii. Około 70 % nieruchomości w stolicy należy do inwestorów, banków i różnych firm handlowych. Ze względu na silny popyt i ograniczoną ofertę, wzrost cen jest stosunkowo szybki. Ceny nieruchomości o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych rosną szybciej niż nieruchomości z mniejszym metrażem. I tym razem w grę wchodzi ograniczona oferta.

Wysokość wynajmu jest stabilna

W Wiedniu wynajmowanych jest aż 77,8 % wszystkich nieruchomości, podczas gdy w pozostałych rejonach Austrii wynajmowanych jest 58 %. Rosnące ceny nieruchomości i stabilne czynsze prowadzą do znacznego wzrostu wartości nieruchomości oraz do stosunkowo niskiego dochodu z tytułu najmu. W latach 90. ubiegłego wieku nadmiar podaży nad popytem doprowadził do spadku cen czynszów. Tendencja ta zatrzymała się w 2000 roku, a w roku następnym odnotowano już niewielki wzrost. Od 2002 roku czynsze pozostały niemalże na tym samym poziomie, co według najnowszych analiz nie powinno się zmienić i w najbliższej przyszłości.

Wiedeń: mniejszy metraż nieruchomości = większy średni zysk

Statystyki pokazują, że inwestorom nastawionym na przychody z tytułu najmu, bardziej opłacalna jest inwestycja w mniejsze nieruchomości położone poza centrum Wiednia. W samym centrum stolicy ceny nabycia nieruchomości są bardzo wysokie, co w niektórych przypadkach może przynieść jedynie 1 % zysk. W pozostałych dzielnicach Wiednia przychód może wynieść od 2 do 5 %. Obliczając dochód za metr kwadratowy, zysk z nieruchomości o powierzchni 50 m2 wynosi około 5 %. W przypadku mieszkań o powierzchni 85 - 120 m2 zysk to około 3,6 %. Wysokość zysku w przypadku nieruchomości o powierzchni ponad 175 m2 wynosi około 2,6 %.

Zyski z wynajmu w Wiedniu

Zyski z wynajmu nieruchomości położonych w alpejskich ośrodkach narciarskich wynoszą od 5 do 8 %. Większość tego typu nieruchomości rekreacyjnych nie tylko można wynajmować, ale właściciele mają możliwość korzystania z nich przez kilka tygodni w roku.

Austrię czeka wzrost ekonomiczny

Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez Austriacki Instytut Badań Ekonomicznych oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat austriacka gospodarka wzrośnie od 1 do 1,8 %. Pomimo pozytywnych zmian (wzrost eksportu i PKB) Austria musi się zmierzyć z problemem deficytu finansów publicznych. Stopa bezrobocia w Austrii jest najniższa ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Pomimo drobnych problemów, Austria jest jednym z najstabilniejszych ekonomicznie krajów europejskich.

» Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości w Austrii.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: