Inwestycje w nieruchomości w Londynie

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Anglii wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy (wrzesień 2012 roku) średnio o 2,6 %, co jest większym wzrostem niż obecny wskaźnik inflacji funta.

Na wzrost miała wpływ sprzedaż nieruchomości w Londynie, a szczególnie tych luksusowych, znajdujących się w popularnych dzielnicach stolicy Anglii. Ceny v Londynie wzrosły o 10,5 %. W segmencie luksusowych nieruchomości i tych, które znajdują się w popularnych dzielnicach, zagraniczni inwestorzy stanowią jedną trzecią wszystkich nabywców. Wśród nich przeważają Grecy, Rosjanie oraz Chińczycy. W ciągu roku znacznie wzrosły ceny obiektów znajdujących się w ulubionych przez zagranicznych inwestorów rejonach miasta, jak np. Kensington i Chelsea, w których zarejestrowano wzrost w wysokości 31,6 %. Cena nieruchomości w Londynie wynosi około 420.000 funtów. Średnia ta jest zawyżona kilkoma wyjątkowo drogimi i luksusowymi nieruchomościami. Przeciętna cena utrzymuje się na poziomie 300.000 funtów.

Większość zagranicznych inwestorów wybiera strategię buy-to-let, czyli zakup pod wynajem i zazwyczaj chodzi o wynajem długoterminowy. Jest kilka grup zainteresowanych taką formą mieszkania: od finansistów z City, aż po zagranicznych studentów z Rosji, Chin i z innych krajów, którym rodzice opłacają mieszkanie.

Średni koszt wynajęcia mieszkania w Anglii i Walii w lipcu 2012 wynosił 725 funtów/miesiąc. W 2009 roku było to 650 funtów. W Londynie średni koszt wynajmu to 1.057 funtów/miesiąc. Wzrasta liczna wynajmowanych mieszkań: w 2003 roku wynajmowano 29 % nieruchomości, w bieżącym roku, aż 34 %. Dobrą informacją dla inwestorów jest wzrost dochodów z wynajmu. Średni zysk z wynajmu utrzymuje się na poziomie 5 % w skali roku. Właściciele nieruchomości mieszkalnych podwyższyli ceny najemnego o 4,8 % i w planach mają dalsze podwyżki.

Niektórzy analitycy obawiają się przegrzania rynku nieruchomości w Londynie. Całkowita liczba transakcji przy obniżonym popycie krajowym, jest niższa niż przed kryzysem, jaki dotknął rynek nieruchomości. Na cały londyński rynek nieruchomości zasadniczy wpływ będzie miał wzrost gospodarczy, zmiany w sektorze bankowym w Wielkiej Brytanii, a także zmiany notowane w całej strefie euro, w Rosji oraz Chnach. Im więcej osób będzie uważało, że ich oszczędności są zagrożone lub źle inwestowane, tym więcej będzie się starało znaleźć alternatywną formę inwestowania. Nieruchomości w Londynie są jedną z nich.

Przykład średniego dochodu z wynajmu mieszkań w prestiżowych dzielnicach Londynu:

Highbury 400 funtów/tydzień
Mayfair 650 funtów/tydzień
Kensington 520 funtów/tydzień
Knightsbridge 830 funtów/tydzień
Chelsea 500 funtów/tydzień

 

W przypadku inwestycji w nieruchomości w Wielkiej Brytanii, ryzykiem mogą być wahania między kursem funta, złotego i euro. Umocnienie np. złotego oznaczałoby stratę dla inwestora mającego przychody w funtach. I odwrotnie.

Jan Rejcha z firmy Rellox twierdzi, że: „rosnące problemy w gospodarkach krajowych Hiszpanii oraz Włoch będą miały jeszcze większy wpływ na rynek inwestycji w nieruchomości w Londynie. Nie będzie to dotyczyło jedynie Londynu. Napływ inwestycji z południa odczują także inne europejskie metropolie przede wszystkim w Niemczech, a głównie w Berlinie“.

» Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości do wynajęcia w miastach i metropoliach

Podobne artykuły:

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:
Język: